Pagājušajā gadā Investīciju tirgus Baltijas valstīs bija ļoti aktīvs gan pēc kopējā investīciju apjoma, gan arī jaunu investoru, kas ienāca šajā reģionā, ziņā. Pirmie institucionālie investori, kas veica savas pirmās investīcijas pirmskrīzes periodā no 2004. līdz 2007.gadam, turpināja iziešanu no investīciju fondiem. Kopējais investīciju apjoms Baltijas valstīs 2015. gadā sasniedza 1,1 miljardus eiro, kas ir lielākais apjoms kopš 2007. gada, tomēr tas sastādīja vien 9% no kopējā investīciju apjoma centrālās un Austrumeiropas reģionā, kur līdere investoru piesaistes ziņā bija Polija (kopējais investīciju apjoms virs 4 miljardiem eiro), secina CBRE Tirgus izpētes un analītikas direktore Vineta Vigupe.
2015.gadā Igaunija demonstrēja augstāko investīciju darījumu aktivitāti starp visām trim Baltijas valstīm, sasniedzot 476 miljonus eiro. Gandrīz visi ieguldījumi tika veikti galvaspilsētā Tallinā, ar mazumtirdzniecības sektora dominanci (37%). Latvijā investīcijas tika veiktas tikai divos komercīpašumu sektoros: mazumtirdzniecībā (79%) un birojos (21%). Viļņā vislielākais investīciju apjoms tika novērots mazumtirdzniecības sektorā (72% no visa investīciju apjoma). Ņemot vērā to, ka Viļņā ļoti strauji attīstās biroju sektors, 2016. gada sākums liecina, ka investoru apetīte ir vērsta uz biroju sektoru Lietuvā. Par to liecina jau gada sākumā notikušie darījumi un noslēgtie nodomu līgumi. Latvijā pašlaik ir pārdošanā gan biroju ēkas, gan lieli tirdzniecības centri, kuriem īpašnieku maiņa varētu notikt šogad.
2015. gada sākumā Partners Group iegādājās lielu komercīpašumu portfeli, kas ietvēra aktīvus visā Baltijā un Polijā ar kopējo investīciju apjomu – 167 miljoni euro. Jaunienācējs Hili Properties īpašumā ieguva mazumtirdzniecības objektu portfeli Latvijā, ar kopējo darījumu apjomu 22 miljoni eiro. Kā vienus no lielākajiem jaunajiem investoriem jāpiemin arī Blackstone Group, kas no ASV ienāca Baltijas tirgū, iegādājoties Obligo portfeli. Colonna Capital (Igaunija) ir investējuši 30 mazumtirdzniecības objektos Igaunijā un Latvijā, kuros enkurnomnieks ir Rimi.
2015.gadā arī Baltijas valstīs parādījās arī tendence, kas tika novērota Centrālās un Austrumeiropas reģionā, respektīvi, investori ir sākuši apsvērt investīciju iespējas alternatīvajos segmentos. Pie investīcijām alternatīvajā sektorā var pieskaitīt investīcijas daudzdzīvokļu īres namos, studentu kopmītnēs, datu centros, atpūtas un izklaides objektos, medicīnas iestādēs, pensionāru aprūpes centros u.tml.
Saskaņā ar 2016. gada sākumā CBRE veikto investoru nodomu aptauju, investori turpinās “meklēt ienesīgumu” arī 2016. gadā. CBRE analītiķe Vineta Vigupe uzsver, ka šogad investīciju aktivitāte Baltijas reģionā galvenokārt būs atkarīga no kvalitatīva potenciālo investīciju objektu piedāvājuma Baltijas valstu galvaspilsētās. Baltijas reģions ar nedaudz vairāk nekā 6 miljoniem iedzīvotāju ir neliels, salīdzinot ar citiem Centrālās un Austrumeiropas valstu tirgiem. Tomēr tas 2016.gadā ir piesaistījis investoru uzmanību no ASV, Rietumeiropas un Āzijas valstīm. Investīciju tirgus pašlaik ir ļoti aktīvs, un tas savukārt norāda uz to, ka ir īstais brīdis komercīpašumu pārdošanai.
Vineta Vigupe,
Tirgus izpētes pakalpojumu direktore
+(371) 29162408
vineta.vigupe@cbre.com
www.cbre.lv
www.cbre.com