‘Euromoney’ ierindo CBRE Baltics par labāko nekustamā īpašuma tirgus izpētes veicēju Latvijā

Saskaņā ar starptautiskā finanšu tirgus izdevuma “Euromoney” aptauju kategorijā  “Nekustamā īpašuma konsultanti” (Advisors and Consultants), CBRE Baltics tika novērtēta kā labākā tirgus izpētes un analītikas pakalpojuma sniedzēja 2017. gadā nekustamā īpašuma pakalpojumu sfērā.

“Esmu ļoti gandarīta, ka papildus globālajam CBRE pasaules sasniegumiem arī CBRE Baltics ir iekļuvusi šajā topā un ieguvusi augsto novērtējumu Tirgus izpētes jomā. Tas apliecina mūsu zināšanu novērtējumu no klientu puses un nepieciešamību arī turpmāk izglītot tirgus dalībniekus, kā arī palīdzēt investoriem, attīstītājiem un komercīpašumu lietotājiem pieņemt finansiāli izdevīgus un pareizus lēmumus, izvērtējot visus riska faktorus attiecībā uz nekustamā īpašuma iegādi, nomu, pārdošanu vai attīstīšanu.

Profesionalitāte un pieredze ir galvenie pamati, kas ļauj veikt kvalitatīvus tirgus analītiskos pārskatus ne tikai Latvijā, bet visā Baltijas reģionā. Šādi sasniegumi ir spēcīga motivācija, lai mēs tupinātu mūsu ieņemto kursu attiecībā uz augstas klases tirgus izpētes un analīzes standartu nodrošināšanu,” informē Vineta Vigupe CBRE Baltics analītiķe.

Sešus gadus pēc kārtas globālais uzņēmums CBRE ir nosaukts par pasaules lielāko nekustamā īpašuma konsultāciju uzņēmumu. Visā pasaulē CBRE bija visaugstākais rādītājs pārdošanas, nomas un novērtēšanas pakalpojumu jomā. Papildus vispārējām nominācijām 2017.gadā CBRE tika nosaukta par vadošo nekustamo īpašumu konsultāciju uzņēmumu Rietumeiropā, Ziemeļamerikā, Āzijā, Latīņamerikā un Āfrikā, un tika nopelnītas balvas 27 atsevišķās valstīs, kas ir par sešām valstīm vairāk nekā 2016.gadā.

CBRE Baltics ir daļa no CBRE filiāļu tīkla, sniedz nekustamo īpašumu novērtēšanu, mazumtirdzniecības, biroja un rūpniecības aģentūru pakalpojumus, kā arī pētījumus un konsultācijas par nomniekiem un īpašniekiem Baltijas valstīs.

Euromoney ir vadoša, starptautiska finanšu organizācija, kas veic ikgadēju apsekošanu, lai noteiktu labākos nekustamā īpašuma pakalpojuma sniedzējus. Šajā izpētē piedalījās nekustamo īpašumu izstrādātāji, konsultanti, finanšu un banku iestādes, investori un uzņēmuma gala lietotāji visā pasaulē. Šā gada aptaujā piedalījās nekustamā īpašuma profesionāļi no vairāk nekā 150 valstīm.

Preses relīzi sagatavoja

CBRE Baltics komunikācijas departaments

E: office@cbre.lv

T: +371 67930013

 

Rīgā vairojas viesnīcas

Jaunu viesnīcu numuriņu skaits, kas 2017.gadā parādīsies Rīgā, divkārt pārsniegs pagājušā gada rādītājus. Lai arī viesnīcu segments ir šķietami piesātināts, tirgū turpina ienākt jauni spēlētāji. Tādēļ, lai noturētu klientus, vecajām viesnīcām vajadzēs pievērst lielāku uzmanību savai pozicionēšanai. Līdztekus tiešajiem konkurentiem uz tām visai lielu spiedienu sāk rādīt arī īslaicīgai īrēšanai piedāvātie apartamenti.

Lasīt vairāk www.varianti.lv

 

 

CBRE izdod vadlīniju apkopojumu investoriem, kuri vēlas investēt EMEA reģionā

Globālā nekustamo īpašumu konsultāciju kompānija CBRE ir laidusi apgrozībā savu pirmo izdevumu “EMEA Investment Guide”. Informatīvā materiāla tapšanā kompānija CBRE ir sadarbojusies ar globālo advokātu biroju EVERSHEDS, kas ir apkopojis juridisko informāciju par visām trijām Baltijas valstīm.
Džonatans Hulls, CBRE Investīciju daļas vadītājs EMEA reģionā komentē: “EMEA Investment Guide 2016 ir sākotnēji nepieciešamā iepazīšanās, lai investētu Eiropas, Tuvo un Vidējo Austrumu un Āfrikas reģiona valstīs. Tas koncentrētā veidā aplūko komercīpašumu pirkšanas, pārdošanas un nomas nosacījumus valstīs, kas atrodas šajā reģionā.”
Materiāls, kas ietver sevī informāciju par 36 valstīm Eiropas, Tuvo un Vidējo Austrumu un Āfrikas reģionā, var tikt uzskatīts kā sākotnējā informācija jeb atskaites punkts gan ekonomiskajiem, gan nekustamā īpašuma segmenta pamatiem dažādām valstīm visā plašajā reģionā. Pārskatā ir norādītas katras valsts komercīpašumu tirgus stiprās puses, nozīmīgākās investoru grupas, visvairāk pieprasītie aktīvi, kā arī detalizēts pārskats par zemes īpašumiem, nodokļiem un juridiskajām saistībām, kas ir prasītas katrā valstī.
Vineta Vigupe, CBRE direktore Tirgus izpētē un konsultācijās Baltijas reģionā komentē: “Pirmo reizi EMEA reģionā CBRE apkopo tik apjomīgu un nozīmīgu informāciju investoriem, ekonomiskās situācijas un juridiskās vides ieskicēšanai katrā valstī. Investoriem, kuriem ir interese par Baltijas reģionu pievilcīgo ienesīguma likmju dēļ, tiek sniegts precīzs ieskats katras valsts nodokļu un nodevu politikā attiecībā uz īpašumu iegādi, pārdošanu un iznomāšanu, ir salīdzināta katras valsts komercīpašumu tirgus stiprās puses, nozīmīgākās investoru grupas, visvairāk iekārotie aktīvi. Ceram, ka šī informācija vēl vairāk pievērsīs ārvalstu investoru uzmanību Baltijas reģionam un parādīs to kā stabilu un pievilcīgu vidi investīcijām.”
Saskaņā ar šo materiālu, biroju sektors ir izrādījies kā vispievilcīgākais investoru vidū, kļūstot par visvairāk izvēlēto komercīpašumu sektoru starp investoriem divdesmit vienā no trīsdesmit sešām valstīm. Baltijas valstīs vispopulārākie investīciju objekti ir biroju ēkas un tirdzniecības centri.
Advokātu biroja Eversheds Bitāns partneris Ģirts Rūda komentē: “Ir patīkami redzēt, ka Baltijas valstis nekustamo īpašumu tirgū turpina būt populārāko vidū. Svarīgi, ka Baltijas valstis tiek augsti vērtētas caurspīdīguma un juridiskās aizsardzības jautājumos, bet kā maziem tirgiem mums pietrūkst investīciju likviditātes. Latvijā vēl vajag uzlabot investīciju aizsardzību, piemēram, kreditoru aizsardzību bankrota procesā, kā uzlabot valsts un nekustamo īpašumu tirgus dalībnieku sadarbību.”
Lai iepazītos ar EMEA Investment Guide, apmeklējiet saiti: http://www.cbre.eu/emea_en/services/emea_investment_guide_2016

Trešajā ceturksnī reģistrēts šogad lielākais investīciju apjoms komercīpašumos

Pēc CBRE apkopotajiem datiem, kopējais investīciju apjoms Baltijas valstīs šī gada 3.ceturksnī bija 211.3 miljoni eiro. Ja salīdzina ar 2014. gada 3.ceturkšņa apjomu, tad tas šogad ir pieaudzis par 51%. Savukārt 2015. gada 3.ceturksnī kopējais investīcijas investīciju apjoms tika reģistrēts par 62% lielāks nekā šogad.

Šī gada trīs ceturkšņos komercīpašumos reģistrētais investīciju apjoms ir 565 miljoni eiro. Šogad prognozētais investīciju apjoms varētu būt par 40% mazāks nekā iepriekšējā gadā, kas bija rekorda gads investīciju ziņā.

Vislielākais investīciju apjoms komercīpašumos šī gada 3.ceturksnī ir reģistrēts Latvijā, kur kopējās investīcijas sasniedza 122.4 mlj eiro, tad seko Igaunija ar 72.2 mlj eiro un Lietuva ar 16.7 mlj eiro.

Visvairāk investīcijas tika ieguldītas tirdzniecības sektorā (47%), otrajā vietā atstājot viesnīcu un biroju sektoru (22% un 23%%), trešajā – industriālo sektoru (8%). Pavisam reģistrēti 14 darījumi, ar vidējo ienesīguma likmi 7.8% apmērā.

Lielākie investīciju komercīpašumi Baltijas valstīs, kas šī gada 3.ceturksnī nomainījuši īpašniekus:

Rīga: Domina Shopping, Upmalas biroji, Atrium Azur;

Tallina: Hilton Tallinn Park Hotel, G4S galvenais birojs, biroju ēka Scala City;

Viļņa: RIMI hipermārkets Ukmerges ielā u.c.

Par CBRE Group, Inc.

“CBRE Group”, (NYSE:CBG), Fortune 500 un S&P 500 uzņēmums ar galveno biroju Losandželosā, ir pasaulē lielākais komercīpašumu pakalpojumu sniedzējs un investīciju uzņēmums (pēc 2015. gada ienākumu rādītājiem). Uzņēmumā nodarbināti vairāk nekā 70,000 (neskaitot pārstāvniecības) darbinieku, un tam ir 400 biroji visā pasaulē, kas sniedz pakalpojumus nekustamā īpašuma īpašniekiem, investoriem un nomniekiem.

CBRE piedāvā stratēģiskās konsultācijas un veic īpašumu pārdošanas un nomas darījumus, sniedz korporatīvos pakalpojumus, īpašumu, telpu un projektu pārvaldību, investīciju pārvaldību, nekustamā īpašuma vērtēšanu, pētījumus un konsultācijas. Plašāka informācija par uzņēmumu: www.cbre.com un www.cbre.lv.

 

 

Lai iegūtu papildu informāciju par Jūsu interesējošiem jautājumiem, lūdzam sazināties ar:

 

Vineta Vigupe,

Analītikas un Konsultāciju pakalpojumu direktore

+(371) 29162408

vineta.vigupe@cbre.lv

www.cbre.lv

www.cbre.com

 

Brīvo telpu īpatsvars saglabājas zems, jaunu biroju ēku būvniecības uzsākšana tiek atlikta

Saskaņā ar CBRE jaunāko Rīgas biroju tirgus pārskatu par šī gada 2.ceturksni, biroju tirgus turpināja būt aktīvs pieprasījuma ziņā, lai gan jaunu biroja ēku būvniecības uzsākšana ir aizkavējusies vai ir atlikta. 2016. gada otrajā ceturksnī netika uzsākta biroju būvniecība, bet gan turpinājās jau iesākto projektu pabeigšana. Šāds attīstītāju lēmums bieži vien ir pamatots uz priekšlīgumu neesamību, jo kompānijas ir piesardzīgas uz ilgtermiņa saistībām jaunajos projektos, kuru prasītā nomas maksa ir – sākot no 12 eiro uz vienu iznomājamo kvadrātmetru mēnesī, neieskaitot apsaimniekošanas izmaksas, komunālos maksājumus un PVN.
Brīvo telpu īpatsvars šī gada pirmajā pusgadā ir samazinājies, sasniedzot 4.1% no visiem modernajiem A un B klases birojiem Rīgā; dažos biroju centros ir palielinājusies vakance, galvenokārt tāpēc, ka kompānijas ir pārcēlušās uz citu biroju. CBRE uzskata, ka šogad liels brīvo telpu īpatsvara kritums nav gaidāms, lai gan tas turpinās samazināties. Izmaiņas plānojas 2017. gadā, kad jaunās biroju ēkas tiks nodotas ekspluatācijā (Place 11, Z-Towers).
Rīgas moderno biroju tirgus galvenokārt sastāv no ēkām, kas uzbūvētas pirms krīzes perioda, un tuvojas brīdis, kad daudzām no tām ir jāveic renovācija. 2016. gada sākumā CBRE izņēma no modernā Rīgas biroju fonda vairākas ēkas, kurām pašlaik tiek saskaņoti biroju renovācijas projekti. Šī tendence turpināsies, kad nomnieki pamazām nomainīs savas esošās biroja telpas un pārcelsies uz jaunākiem, modernākiem birojiem, kas piedāvās augstākas kvalitātes tehniskos risinājumus, energoefektivitāti un modernāku iekšējo apdari.
Šī gada pirmajā pusgadā ekspluatācijā tika nodotas divas ēkas: Air Baltic Corporation galvenais birojs un Tēraudlietuves biroju 1. kārta, kas atrodas Mūkusalas Biznesa Centra teritorijā, kopā pievienojot nedaudz vairāk par 6,000 kvadrātmetriem iznomājamās biroju platības. Šogad ir plānots pabeigt arī Tēraudlietuves biroju 2. kārtu.
Nomas maksas šī gada pirmajā pusgadā nav mainījušās, prasītās nomas maksas A klases birojiem ir sākot no 14-17 eiro/kv m/mēn (neieskaitot papildus maksājumus un nodokļus), B klases biroji tiek iznomāti, sākot no 7 līdz 13.5 eiro/kv m/mēn. Ir novērots neliels nomas maksas samazinājums vai labāks piedāvājums telpām, kurās ir izveidojusies ilgtermiņa vakance.
CBRE paredz pozitīvas tendences Rīgas biroju tirgū: pieprasījums ir aktīvs un, turpinoties ekonomikas izaugsmei, kompānijas pieņems lēmumus arī par labu priekšlīgumu noslēgšanai.
Fakti par 2016. gada 2. ceturksni
Modernais biroju tirgus: 959,000 kv m, šī gada 2. ceturksnī reģistrēts 0.3% pieaugums
Brīvo telpu īpatsvars: 4.1% (samazinājums par 0.3 procentu punktiem, salīdzinot ar 2016. gada janvāri)
Noslēgti jauni līgumi par biroju telpām (neieskaitot pārjaunojumus vai līguma termiņa pagarinājumus): 6,900 kv m
Par CBRE Group, Inc.
“CBRE Group”, (NYSE:CBG), Fortune 500 un S&P 500 uzņēmums ar galveno biroju Losandželosā, ir pasaulē lielākais komercīpašumu pakalpojumu sniedzējs un investīciju uzņēmums (pēc 2015. gada ienākumu rādītājiem). Uzņēmumā nodarbināti vairāk nekā 70,000 (neskaitot pārstāvniecības) darbinieku, un tam ir 400 biroji visā pasaulē, kas sniedz pakalpojumus nekustamā īpašuma īpašniekiem, investoriem un nomniekiem.
CBRE piedāvā stratēģiskās konsultācijas un veic īpašumu pārdošanas un nomas darījumus, sniedz korporatīvos pakalpojumus, īpašumu, telpu un projektu pārvaldību, investīciju pārvaldību, nekustamā īpašuma vērtēšanu, pētījumus un konsultācijas. Plašāka informācija par uzņēmumu: www.cbre.com un www.cbre.lv.

Lai iegūtu papildu informāciju par Jūsu interesējošiem jautājumiem, lūdzam sazināties ar:

Vineta Vigupe,
Analītikas un Konsultāciju pakalpojumu direktore
+(371) 29162408
vineta.vigupe@cbre.com
www.cbre.lv
www.cbre.com

Brīvo telpu īpatsvars saglabājas zems, jaunu biroju ēku būvniecības uzsākšana tiek atlikta

Saskaņā ar CBRE jaunāko Rīgas biroju tirgus pārskatu par šī gada 2.ceturksni, biroju tirgus turpināja būt aktīvs pieprasījuma ziņā, lai gan jaunu biroja ēku būvniecības uzsākšana ir aizkavējusies vai ir atlikta. 2016. gada otrajā ceturksnī netika uzsākta biroju būvniecība, bet gan turpinājās jau iesākto projektu pabeigšana. Šāds attīstītāju lēmums bieži vien ir pamatots uz priekšlīgumu neesamību, jo kompānijas ir piesardzīgas uz ilgtermiņa saistībām jaunajos projektos, kuru prasītā nomas maksa ir – sākot no 12 eiro uz vienu iznomājamo kvadrātmetru mēnesī, neieskaitot apsaimniekošanas izmaksas, komunālos maksājumus un PVN.

 

Brīvo telpu īpatsvars šī gada pirmajā pusgadā ir samazinājies, sasniedzot 4.1% no visiem modernajiem A un B klases birojiem Rīgā; dažos biroju centros ir palielinājusies vakance, galvenokārt tāpēc, ka kompānijas ir pārcēlušās uz citu biroju. CBRE uzskata, ka šogad liels brīvo telpu īpatsvara kritums nav gaidāms, lai gan tas turpinās samazināties. Izmaiņas plānojas 2017. gadā, kad jaunās biroju ēkas tiks nodotas ekspluatācijā (Place 11, Z-Towers).

Rīgas moderno biroju tirgus galvenokārt sastāv no ēkām, kas uzbūvētas pirms krīzes perioda, un tuvojas brīdis, kad daudzām no tām ir jāveic renovācija. 2016. gada sākumā CBRE izņēma no modernā Rīgas biroju fonda vairākas ēkas, kurām pašlaik tiek saskaņoti biroju renovācijas projekti. Šī tendence turpināsies, kad nomnieki pamazām nomainīs savas esošās biroja telpas un pārcelsies uz jaunākiem, modernākiem birojiem, kas piedāvās augstākas kvalitātes tehniskos risinājumus, energoefektivitāti un modernāku iekšējo apdari.

Šī gada pirmajā pusgadā ekspluatācijā tika nodotas divas ēkas: Air Baltic Corporation galvenais birojs un Tēraudlietuves biroju 1. kārta, kas atrodas Mūkusalas Biznesa Centra teritorijā, kopā pievienojot nedaudz vairāk par 6,000 kvadrātmetriem iznomājamās biroju platības. Šogad ir plānots pabeigt arī Tēraudlietuves biroju 2. kārtu.

Nomas maksas šī gada pirmajā pusgadā nav mainījušās, prasītās nomas maksas A klases birojiem ir sākot no 14-17 eiro/kv m/mēn (neieskaitot papildus maksājumus un nodokļus), B klases biroji tiek iznomāti, sākot no 7 līdz 13.5 eiro/kv m/mēn. Ir novērots neliels nomas maksas samazinājums vai labāks piedāvājums telpām, kurās ir izveidojusies ilgtermiņa vakance.

CBRE paredz pozitīvas tendences Rīgas biroju tirgū: pieprasījums ir aktīvs un, turpinoties ekonomikas izaugsmei, kompānijas pieņems lēmumus arī par labu priekšlīgumu noslēgšanai.

Par CBRE Group, Inc.

“CBRE Group”, (NYSE:CBG), Fortune 500 un S&P 500 uzņēmums ar galveno biroju Losandželosā, ir pasaulē lielākais komercīpašumu pakalpojumu sniedzējs un investīciju uzņēmums (pēc 2015. gada ienākumu rādītājiem). Uzņēmumā nodarbināti vairāk nekā 70,000 (neskaitot pārstāvniecības) darbinieku, un tam ir 400 biroji visā pasaulē, kas sniedz pakalpojumus nekustamā īpašuma īpašniekiem, investoriem un nomniekiem.

CBRE piedāvā stratēģiskās konsultācijas un veic īpašumu pārdošanas un nomas darījumus, sniedz korporatīvos pakalpojumus, īpašumu, telpu un projektu pārvaldību, investīciju pārvaldību, nekustamā īpašuma vērtēšanu, pētījumus un konsultācijas. Plašāka informācija par uzņēmumu: www.cbre.com un www.cbre.lv.

 

 

Lai iegūtu papildu informāciju par Jūsu interesējošiem jautājumiem, lūdzam sazināties ar:

Vineta Vigupe,

Analītikas un Konsultāciju pakalpojumu direktore

+(371) 29162408

vineta.vigupe@cbre.lv

www.cbre.lv

www.cbre.com

2016. gada 1.pusgadā reģistrēti augsti investīciju apjomi komercīpašumos

2016. gada 1. pusgadā investīcijas Centrālās un Austrumeiropas (CEE) reģiona valstīs (izņemot Krieviju) ir sasniegušas 4.9 miljardus eiro un ir reģistrēts būtisks investīciju apjoma pieaugums 56% apmērā, salīdzinot ar iepriekšējā gada pirmo pusgadu. Paredzams, ka šī gada investīciju apjomi šajā reģionā pārsniegs 2015. gada rādītājus, visām CEE reģiona valstīm nodemonstrējot spēcīgus rezultātus.
Ja pirmais ceturksnis apjomu ziņā nebija liels, tad otrais ceturksnis ir bijis izņēmums, kopējam investīciju apjomam CEE reģionā pieaugot par 157%, salīdzinājumā ar šo pašu periodu 2015. gadā. 60% no kopējā investīciju apjoma sastāda daudzi reģionālie darījumi (it īpaši Polijā), kā arī rekordliels darījums Polijā, kur par 1.2 miljardiem eiro Redefine iegādājās 75% no Echo Investments portfeļa. Izskatās, ka vispievilcīgākais komercīpašumu sektors 2016. gadā būs tirdzniecības objekti, jo ir noslēgti daudz darījumi par augstākās kvalitātes aktīviem (prime assets) vai tuvu tam, galvenokārt Polijas reģionālajās pilsētās. Investīciju apjomi ārpus galvenajām CEE reģiona valstīm (Čehijas, Ungārijas, Polijas, Rumānijas un Slovākijas) ir salīdzinoši nelieli un ir neprognozējami.
Kopumā, ienesīguma likmes ir pieredzējušas stabilu attīstību visos tirgos, izņemot Ungāriju,kur tās ir pazeminājušās birojiem, tirdzniecības platībām labākajās vietās, kā arī vairumtirdzniecības noliktavām, tādējādi atspoguļojot notiekošās pārrunas par labākajiem aktīviem savā sektorā. Jau no paša 2016. gada sākuma ienesīguma likmes ir sasniegušas rekordzemus lielumus pašreizējā ekonomikas ciklā un turpmāka šo likmju samazināšanās ir iespējama tikai gadījumos, ja notiks darījumi ar augstākās kvalitātes aktīviem labākajās vietās. Kas attiecas uz pārējiem tirgiem, arī tur var nostabilizēties jauns cenu līmenis, jo investoru interese turpina pieaugt.
Investīciju apjoms arī Krievijā ir būtiski pieaudzis šī gada pirmajā pusgadā, un noteicošā daļa no investīciju pieauguma ir tikusi reģistrēta darījumos ar dzīvojamo fondu vai attīstāmiem zemes gabaliem priekš dzīvojamās apbūves, kas sastāda 82% no kopējā otrā ceturkšņa investīciju apjoma.
Baltijas valstis

Komentējot situāciju Baltijas valstīs, komercīpašumu pakalpojumu uzņēmuma CBRE tirgus izpētes un analītikas direktore Vineta Vigupe secina, ka arī Baltijas reģionā investīciju tirgus šogad ir bijis ļoti aktīvs un kopējais investīciju apjoms šī gada pirmajā pusgadā ir sasniedzis 354 miljonus eiro, kas ir par 15% mazāk nekā iepriekšējā gada periodā. Vislielākais investīciju pieaugums (+128.5%) ir reģistrēts Latvijā, kur kopējās investīcijas sasniedza 129.5 mEUR, tad seko Igaunija ar 125.6 mEUR un Lietuva ar 98.4 mEUR. Tas izskaidrojams ar to, ka daudzi lieli darījumi vēl ir procesā, un tie tiks pabeigti šī gada otrajā pusgadā, piemēram, trešais ceturksnis ir sācies ar paziņojumiem par Domina Shopping Rīgā un Hilton Tallinn Park Hotel Tallinā notikušajiem darījumiem (kopā 122.5 miljoni eiro). Kā lielākos portfeļu pārdošanas darījumus šī gada pirmajā pusgadā Baltijas reģionā var minēt Geneba fonda portfeļa pārdošanu Laurus fondam, kas sastāv no SEB bankas nomātajiem īpašumiem, kā arī DSV Loģistikas portfeļa pārdošanu EfTEN Capital.
Visvairāk investīcijas tika ieguldītas tirdzniecības sektorā (44%), otrajā vietā atstājot biroju sektoru (38%), trešajā – industriālo sektoru (10%) un viesnīcas (8%).

Par CBRE Group, Inc.
“CBRE Group”, (NYSE:CBG), Fortune 500 un S&P 500 uzņēmums ar galveno biroju Losandželosā, ir pasaulē lielākais komercīpašumu pakalpojumu sniedzējs un investīciju uzņēmums (pēc 2015. gada ienākumu rādītājiem). Uzņēmumā nodarbināti vairāk nekā 70,000 (neskaitot pārstāvniecības) darbinieku, un tam ir 400 biroji visā pasaulē, kas sniedz pakalpojumus nekustamā īpašuma īpašniekiem, investoriem un nomniekiem.
CBRE piedāvā stratēģiskās konsultācijas un veic īpašumu pārdošanas un nomas darījumus, sniedz korporatīvos pakalpojumus, īpašumu, telpu un projektu pārvaldību, investīciju pārvaldību, nekustamā īpašuma vērtēšanu, pētījumus un konsultācijas. Plašāka informācija par uzņēmumu: www.cbre.com un www.cbre.lv.

Lai iegūtu papildu informāciju par Jūsu interesējošiem jautājumiem, lūdzam sazināties ar:

Vineta Vigupe,
Analītikas un Konsultāciju pakalpojumu direktore
+(371) 29162408
vineta.vigupe@cbre.com
www.cbre.lv
www.cbre.com

2016. gada 1.pusgadā reģistrēti augsti investīciju apjomi kompercīpašumos

2016.gada 1. pusgadā investīcijas Centrālās un Austrumeiropas (CEE) reģiona valstīs (izņemot Krieviju) ir sasniegušas 4.9 miljardus eiro un ir reģistrēts būtisks investīciju apjoma pieaugums 56% apmērā, salīdzinot ar iepriekšējā gada pirmo pusgadu. Paredzams, ka šī gada investīciju apjomi šajā reģionā pārsniegs 2015. gada rādītājus, visām CEE reģiona valstīm nodemonstrējot spēcīgus rezultātus.

Ja pirmais ceturksnis apjomu ziņā nebija liels, tad otrais ceturksnis ir bijis izņēmums, kopējam investīciju apjomam CEE reģionā pieaugot par 157%, salīdzinājumā ar šo pašu periodu 2015. gadā. 60% no kopējā investīciju apjoma sastāda daudzi reģionālie darījumi (it īpaši Polijā), kā arī rekordliels darījums Polijā, kur par 1.2 miljardiem eiro Redefine iegādājās 75% no Echo Investments portfeļa.  Izskatās, ka vispievilcīgākais komercīpašumu sektors 2016. gadā būs tirdzniecības objekti, jo ir noslēgti daudz darījumi par augstākās kvalitātes aktīviem (prime assets) vai tuvu tam, galvenokārt Polijas reģionālajās pilsētās. Investīciju apjomi ārpus galvenajām CEE reģiona valstīm (Čehijas, Ungārijas, Polijas, Rumānijas un Slovākijas) ir salīdzinoši nelieli un ir neprognozējami.

Kopumā, ienesīguma likmes ir pieredzējušas stabilu attīstību visos tirgos, izņemot Ungāriju,kur tās ir pazeminājušās birojiem, tirdzniecības platībām labākajās vietās, kā arī vairumtirdzniecības noliktavām, tādējādi atspoguļojot notiekošās pārrunas par labākajiem aktīviem savā sektorā. Jau no paša 2016. gada sākuma ienesīguma likmes ir sasniegušas rekordzemus lielumus pašreizējā ekonomikas ciklā un turpmāka šo likmju samazināšanās ir iespējama tikai gadījumos, ja notiks darījumi ar augstākās kvalitātes aktīviem labākajās vietās. Kas attiecas uz pārējiem tirgiem, arī tur var nostabilizēties jauns cenu līmenis, jo investoru interese turpina pieaugt.

Investīciju apjoms arī Krievijā ir būtiski pieaudzis šī gada pirmajā pusgadā, un noteicošā daļa no investīciju pieauguma ir tikusi reģistrēta darījumos ar dzīvojamo fondu vai attīstāmiem zemes gabaliem priekš dzīvojamās apbūves, kas sastāda 82% no kopējā otrā ceturkšņa investīciju apjoma.

Baltijas valstis

Komentējot situāciju Baltijas valstīs, komercīpašumu pakalpojumu uzņēmuma CBRE tirgus izpētes un analītikas direktore Vineta Vigupe secina, ka arī Baltijas reģionā investīciju tirgus šogad ir bijis ļoti aktīvs un kopējais investīciju apjoms šī gada pirmajā pusgadā ir sasniedzis 354 miljonus eiro, kas ir par 15% mazāk nekā iepriekšējā gada periodā. Vislielākais investīciju pieaugums (+128.5%) ir reģistrēts Latvijā, kur kopējās investīcijas sasniedza 129.5 mEUR, tad seko Igaunija ar 125.6 mEUR un Lietuva ar 98.4 mEUR. Tas izskaidrojams ar to, ka daudzi lieli darījumi vēl ir procesā, un tie tiks pabeigti šī gada otrajā pusgadā, piemēram, trešais ceturksnis ir sācies ar paziņojumiem par Domina Shopping Rīgā un Hilton Tallinn Park Hotel Tallinā notikušajiem darījumiem (kopā 122.5 miljoni eiro). Kā lielākos portfeļu pārdošanas darījumus šī gada pirmajā pusgadā Baltijas reģionā var minēt Geneba fonda portfeļa pārdošanu Laurus fondam, kas sastāv no SEB bankas nomātajiem īpašumiem, kā arī DSV Loģistikas portfeļa pārdošanu EfTEN Capital.

Visvairāk investīcijas tika ieguldītas tirdzniecības sektorā (44%), otrajā vietā atstājot biroju sektoru (38%), trešajā – industriālo sektoru (10%) un viesnīcas (8%).

Par CBRE Group, Inc.

“CBRE Group”, (NYSE:CBG), Fortune 500 un S&P 500 uzņēmums ar galveno biroju Losandželosā, ir pasaulē lielākais komercīpašumu pakalpojumu sniedzējs un investīciju uzņēmums (pēc 2015. gada ienākumu rādītājiem). Uzņēmumā nodarbināti vairāk nekā 70,000 (neskaitot pārstāvniecības) darbinieku, un tam ir 400 biroji visā pasaulē, kas sniedz pakalpojumus nekustamā īpašuma īpašniekiem, investoriem un nomniekiem.

CBRE piedāvā stratēģiskās konsultācijas un veic īpašumu pārdošanas un nomas darījumus, sniedz korporatīvos pakalpojumus, īpašumu, telpu un projektu pārvaldību, investīciju pārvaldību, nekustamā īpašuma vērtēšanu, pētījumus un konsultācijas. Plašāka informācija par uzņēmumu: www.cbre.com un www.cbre.lv.

 

 

Lai iegūtu papildu informāciju par Jūsu interesējošiem jautājumiem, lūdzam sazināties ar:

 

Vineta Vigupe,

Analītikas un Konsultāciju pakalpojumu direktore

+(371) 29162408

vineta.vigupe@cbre.lv

www.cbre.lv

www.cbre.com

 

 

Igaunija pagājušajā gadā parādījusi vislielāko aktivitāti investīcijās nekustamajos īpašumos

Pagājušajā gadā Investīciju tirgus Baltijas valstīs bija ļoti aktīvs gan pēc kopējā investīciju apjoma, gan arī jaunu investoru, kas ienāca šajā reģionā, ziņā. Pirmie institucionālie investori, kas veica savas pirmās investīcijas pirmskrīzes periodā no 2004. līdz 2007.gadam, turpināja iziešanu no investīciju fondiem. Kopējais investīciju apjoms Baltijas valstīs 2015. gadā sasniedza 1,1 miljardus eiro, kas ir lielākais apjoms kopš 2007. gada, tomēr tas sastādīja vien 9% no kopējā investīciju apjoma centrālās un Austrumeiropas reģionā, kur līdere investoru piesaistes ziņā bija Polija (kopējais investīciju apjoms virs 4 miljardiem eiro), secina CBRE Tirgus izpētes un analītikas direktore Vineta Vigupe.
2015.gadā Igaunija demonstrēja augstāko investīciju darījumu aktivitāti starp visām trim Baltijas valstīm, sasniedzot 476 miljonus eiro. Gandrīz visi ieguldījumi tika veikti galvaspilsētā Tallinā, ar mazumtirdzniecības sektora dominanci (37%). Latvijā investīcijas tika veiktas tikai divos komercīpašumu sektoros: mazumtirdzniecībā (79%) un birojos (21%). Viļņā vislielākais investīciju apjoms tika novērots mazumtirdzniecības sektorā (72% no visa investīciju apjoma). Ņemot vērā to, ka Viļņā ļoti strauji attīstās biroju sektors, 2016. gada sākums liecina, ka investoru apetīte ir vērsta uz biroju sektoru Lietuvā. Par to liecina jau gada sākumā notikušie darījumi un noslēgtie nodomu līgumi. Latvijā pašlaik ir pārdošanā gan biroju ēkas, gan lieli tirdzniecības centri, kuriem īpašnieku maiņa varētu notikt šogad.
2015. gada sākumā Partners Group iegādājās lielu komercīpašumu portfeli, kas ietvēra aktīvus visā Baltijā un Polijā ar kopējo investīciju apjomu – 167 miljoni euro. Jaunienācējs Hili Properties īpašumā ieguva mazumtirdzniecības objektu portfeli Latvijā, ar kopējo darījumu apjomu 22 miljoni eiro. Kā vienus no lielākajiem jaunajiem investoriem jāpiemin arī Blackstone Group, kas no ASV ienāca Baltijas tirgū, iegādājoties Obligo portfeli. Colonna Capital (Igaunija) ir investējuši 30 mazumtirdzniecības objektos Igaunijā un Latvijā, kuros enkurnomnieks ir Rimi.
2015.gadā arī Baltijas valstīs parādījās arī tendence, kas tika novērota Centrālās un Austrumeiropas reģionā, respektīvi, investori ir sākuši apsvērt investīciju iespējas alternatīvajos segmentos. Pie investīcijām alternatīvajā sektorā var pieskaitīt investīcijas daudzdzīvokļu īres namos, studentu kopmītnēs, datu centros, atpūtas un izklaides objektos, medicīnas iestādēs, pensionāru aprūpes centros u.tml.
Saskaņā ar 2016. gada sākumā CBRE veikto investoru nodomu aptauju, investori turpinās “meklēt ienesīgumu” arī 2016. gadā. CBRE analītiķe Vineta Vigupe uzsver, ka šogad investīciju aktivitāte Baltijas reģionā galvenokārt būs atkarīga no kvalitatīva potenciālo investīciju objektu piedāvājuma Baltijas valstu galvaspilsētās. Baltijas reģions ar nedaudz vairāk nekā 6 miljoniem iedzīvotāju ir neliels, salīdzinot ar citiem Centrālās un Austrumeiropas valstu tirgiem. Tomēr tas 2016.gadā ir piesaistījis investoru uzmanību no ASV, Rietumeiropas un Āzijas valstīm. Investīciju tirgus pašlaik ir ļoti aktīvs, un tas savukārt norāda uz to, ka ir īstais brīdis komercīpašumu pārdošanai.
Vineta Vigupe,
Tirgus izpētes pakalpojumu direktore
+(371) 29162408
vineta.vigupe@cbre.com
www.cbre.lv
www.cbre.com

CBRE 2016. gadā paredz mērenu pieaugumu komercīpašumu nomas maksu un investīciju aktivitāšu jomā

Mērena ekonomikas izaugsme ar zemām procentu likmēm, ko laiku pa laikam ietekmē pesimisma un nestabilitātes uzplūdi, – šādi faktori raksturo pasaules ekonomiku jau vairākus gadus, un paredzams, ka tas turpināsies arī 2016. gadā. CBRE Group Inc. izdotais 2016. gada pasaules nekustamā īpašuma pārskats Global Real Estate Market Outlook vēstī mērenu komercplatību nomas maksu pieaugumu un pārdoto investīciju objektu apjoma kāpumu visā pasaulē.
“Pašreizējo vidi attīstītajās valstīs raksturo mainīga, bet tomēr pastāvīga izaugsme. Vienlaicīgi kā zemas procentu likmes, tā arī niecīgā inflācija ir ļoti izdevīga patērētājiem un komercīpašumu tirgus dalībniekiem,” apgalvo CBRE galvenais ekonomists Ričards Berkhems (Richard Barkham).
“Protams, pastāv arī vairāki riski, ieskaitot kopējā noskaņojuma pasliktināšanos, ko rada nestabilais akciju tirgus, pieaugošās procentu likmes ASV un Apvienotajā Karalistē, finansiālā spriedze jaunattīstības tirgos un Ķīnas ekonomikas izaugsmes palēnināšanās. Neskatoties uz iepriekš minētajiem riskiem, kā Eiropā, tā arī ASV un Ķīnā, iekšējais patēriņš joprojām ir ļoti spēcīgs, un mēs uzskatām, ka pasaules ekonomika ir pietiekami spēcīga, lai stātos pretī minētajiem izaicinājumiem, turpinot gan nekustamā īpašuma, gan ekonomikas jomā lielākajā daļā reģionu pārsniegt 2016. gada rādītāju prognozes.”

Ekonomika
CBRE prognozē, ka 2016. gads būs nestabila tirgus, bet vienmērīgas ekonomiskās izaugsmes periods. Patērētāji ASV, ES un daudzās Klusā okeāna Āzijas reģiona valstīs tērē līdzekļus, ko sniedz arvien augoši ienākumi. Spēcīgais iekšējais patēriņš, zemās banku procentu likmes un naftas cenas varētu būt galvenais dzinējs kopējā pasaules IKP pieaugumam, kas saskaņā ar Oxford Economics prognozēm šogad būs 2.6 procenti. Joprojām pastāv riski, tostarp parādu krīzes risks jaunattīstības tirgos, tālāka Ķīnas valūtas – juaņas vērtības samazināšanās, un nestabilitāte pasaules akciju tirgos. Realizējoties sliktākajam scenārijam, šie notikumi var kavēt ekonomisko izaugsmi, tomēr pie esošajām zemajām procentu likmēm tiem nevajadzētu izraisīt vispārēju recesiju.

Nomas maksas
Saskaņā ar CBRE vidējiem nomas maksas rādītājiem pasaulē (Global Rent Index) sagaidāms, ka 2016. gadā vispārējās nomas maksas trīs galvenajos komercīpašumu segmentos – birojos, industriālajās un mazumtirdzniecības platībās – pieaugs par 2.2 procentiem gadā. Rietumu puslodes valstīs, pateicoties ASV spēcīgajam nekustamā īpašuma sektoram, sagaidāms komercīpašumu nomas maksas pieaugums par 3.4 procentiem, jo patēriņa pieaugums un augošā nodarbinātība kombinācijā ar ierobežotu jaunu platību būvniecību stimulēs pieprasījumu. Saskaņā ar prognozēm – palielinoties iekšējam patēriņam, turpinoties Eiropas Centrālās bankas monetārās politikas atvieglojumiem un tam sekojošam pieprasījumam pēc jaunām komerctelpām, nomas maksas Eiropā, Tuvajos Austrumos un Āfrikā (EMEA) pieaugs par 3.2 procentiem. Turpretī Klusā okeāna Āzijas reģionā nomas maksu pieaugums nav sagaidāms. Kā galvenie iemesli tam tiek minēti reģiona ekonomikas izaugsmes tempa samazināšanās un tam sekojošs brīvo platību īpatsvara pieaugums dažos atsevišķos reģiona tirgos.
Investīciju tirgus
Sagaidāms, ka globālais komercīpašumu investīciju tirgus 2016. gadā joprojām būs aktīvs, taču pieauguma temps, visticamāk, samazināsies pēc sešu gadu atveseļošanās perioda un cenu palielināšanās. CBRE sagaida, ka 2016. gadā pasaules investīciju objektu pārdošanas apjomi vietējā valūtā pieaugs par 4.0 procentiem. Zemas aizdevumu procentu likmes un pastāvīgs nomas maksas pieaugums turpinās uzturēt investīciju apjomus komercīpašumos. Šis pievilcīgais piedāvājums investoru interesi nemazinās, līdz ar to kapitāla apjoms joprojām būs nozīmīgs. Līdzsvaram sagaidāms spiediens uz ienesīguma likmju krišanos, taču tas nebūs tik spēcīgs kā pēdējos gados, jo ASV ienesīguma likmes pieaug un potenciāli samazinās pieprasījums pēc aktīviem no valstīm, kur galvenais ienākumu avots ir nafta.

Biroji
Situācija ASV un Eiropas biroju tirgus lielākajā daļā 2016. gadā, visticamāk, kļūs saspringtāka, jo pieprasījums pēc telpām pārsniegs plānoto jauno attīstības projektu pieauguma ātrumu. Tomēr šāds efekts atsevišķās pilsētās būs ļoti atkarīgs no pieauguma vietējā darba tirgū lielākajos rūpniecības sektoros, kuriem ir nepieciešami biroji. Klusā okeāna Āzijas reģionā biroju tirgus būs nestabilāks dēļ nomniekiem, kas samazinās plānoto biroju telpu iznomāšanas aktivitāti, palēninoties reģiona ekonomikas izaugsmei. Vienlaicīgi biroju platību tirgus tiks papildināts ar ievērojamu jaunu biroju platībām Indijā, Ķīnā un Indonēzijā.

Mazumtirdzniecības platības
CBRE sagaida, ka šogad palielināsies pieprasījums pēc mazumtirdzniecības platībām, jo patērētāju noskaņojums ir vislabākais pēdējo deviņu gadu laikā, un pieaugošie ienākumi liek prognozēt lielāku apgrozījumu mazumtirdzniecībā. e-Marketer paredz apmēram 6.6 procentu pieaugumu 2016. gadā visā pasaulē. Veiksmīgākie tirdzniecības telpu īpašnieki un tirdzniecības centru operatori pielieto jaunu iepirkšanās pieredzes stratēģiju, lai kļūtu konkurētspējīgi ar e-tirdzniecību. Klienti tiek piesaistīti ar paplašinātu pārtikas un restorānu piedāvājumu, plašākām izklaides iespējām un uzlabojumiem apkalpošanas jomā.

Industriālās platības
E-tirdzniecības un trešo pušu loģistikas uzņēmumu lielais pieprasījums pēc noliktavām un loģistikas platībām 2016. gadā turpinās pārveidot industriālo un loģistikas tirgu. Saskaņā ar e-Marketer prognozēm e-tirdzniecības pārdošanas apjoms 2016. gadā pieaugs par 23.0 procentiem, līdz ar to pieprasījums pēc modernām platībām joprojām būs liels. Lai apmierinātu pircēju vēlmi saņemt tiešsaistes pasūtījumus tajā pašā vai nākamajā dienā, daudzi loģistikas platību izmantotāji meklēs arī mazākas platības blīvi apdzīvotu vietu tuvumā.
Dzīvojamā apbūve
Pateicoties arvien vieglāk pieejamiem hipotekārajiem kredītiem un tam, ka samazinās bezdarbs mājokļu cenu pieauguma tempi ir straujākie kopš pasaules finanšu krīzes laika. CBRE paredz, ka šādas tendences kādu laiku saglabāsies. Tas ir aktuāli pat Ķīnā, kur māju cenas 2016. gadā lielākajās un nozīmīgākajās pilsētās paaugstināsies par spīti plašajai vispārējai lejupslīdei Ķīnas ekonomikā. ASV daudzdzīvokļu mājokļu tirgus joprojām būs spēcīgs, un turpinās pieaugt pieprasījums arī pēc īres dzīvokļiem. Tomēr vienlaikus pastāv iespēja palielināties brīvo platību īpatsvaram, jo 2016. gadā ir paredzēts nodot nozīmīgu daudzumu jauno projektu.

Baltijas valstis
Komentējot situāciju Baltijas valstīs, CBRE analītiķe Vineta Vigupe secina, ka arī Baltijas valstīs turpinās ekonomikas izaugsme, kas galvenokārt ir balstīta uz privāto patēriņu, ko veicinājis ienākumu pieaugums un ļoti zemā inflācija. Paredzams, ka Baltijas reģiona vidējā izaugsme 2016. gadā būs ap 3.0 procentiem. Visos trijos tirgos vērojams stabils pieprasījums pēc biroju platībām, ko nodrošina jaunu ārpakalpojumu centru atvēršana Baltijas valstīs, kā arī esošo starptautisko kompāniju paplašināšanās. Industriālo platību tirgus ir stabils, savukārt tirdzniecības segmentā vērojama jaunu projektu ienākšana tirgū, ko savukārt veicinājis patēriņa pieaugums un ekonomikas izaugsme. Arī investīciju darījumi šogad savu tempu nesamazinās, jo pieprasījums pēc labiem, peļņu nesošiem objektiem ir stabils. Tam par pierādījumu kalpo fakts, ka arī Baltijas reģions ir piesaistījis savu uzmanību no Rietumeiropas un ASV investoru puses. Komercobjektu pārdošanas cenas šogad varētu pieaugt, galvenokārt pamatojoties uz prasītā ienesīguma likmju samazināšanos, nevis uz nomas maksu pieauguma rēķina.

Par CBRE Group, Inc.
“CBRE Group”, (NYSE:CBG), Fortune 500 un S&P 500 uzņēmums ar galveno biroju Losandželosā, ir pasaulē lielākais komercīpašumu pakalpojumu sniedzējs un investīciju uzņēmums (pēc 2015. gada ienākumu rādītājiem). Uzņēmumā nodarbināti vairāk nekā 70,000 (neskaitot pārstāvniecības) darbinieku, un tam ir 400 biroji visā pasaulē, kas sniedz pakalpojumus nekustamā īpašuma īpašniekiem, investoriem un nomniekiem.
CBRE piedāvā stratēģiskās konsultācijas un veic īpašumu pārdošanas un nomas darījumus, sniedz korporatīvos pakalpojumus, īpašumu, telpu un projektu pārvaldību, investīciju pārvaldību, nekustamā īpašuma vērtēšanu, pētījumus un konsultācijas. Plašāka informācija par uzņēmumu: www.cbre.com un www.cbre.lv.

Lai iegūtu papildu informāciju par Jūsu interesējošiem jautājumiem, lūdzam sazināties ar:
Vinetu Vigupi,
Analītikas un Konsultāciju pakalpojumu direktori
+(371) 29162408
vineta.vigupe@cbre.com
www.cbre.lv
www.cbre.com